Новина


Лісівники закликають бути обачними під час грози

Квітуче літо у розпалі, люди намагаються більше часу проводити на природі. Але літня погода часто мінлива, і ясний день може перетворитись на похмурий і дощовий, тож аби відпочинок був корисним та безпечним лісівники Дніпровсько-Тетерівського ДЛМГ закликають дотримуватись правил поведінки під час грози.

Гроза – це електричний розряд в потужних купчасто-дощових хмарах, які супроводжуються спалахом світла (блискавкою) і різким звуковим гуркотом (громом). Грозові явища нерідко супроводжуються сильним поривчастим вітром, зливами й градом. Нерідко удари блискавки викликають пожежі, руйнують будівлі, псують лінії електропередач. Ось чому гроза вважається особливо небезпечним погодним явищем, тому нагадуємо про правила поведінки під час грози, оскільки, знаючи їх, можна врятувати життя. Отож якщо гроза застала Вас в парку чи лісі:

1.     Необхідно сховатися на ділянці з низькорослими деревами чи кущами. Не можна ховатися під високими деревами, краще триматися на відстані 30 м від високого дерева. Важливо звертати увагу, чи нема поряд дерев, раніше уражених грозою, розщеплених. Якщо таке дерево помітили краще триматися якомога далі від цього місця, адже блискавка любить влучати в те саме дерево.

2.     Улюбленим деревом блискавок є дуб, його коренева система добре розвинена і проникає глибоко в землю досягаючи підземних вод. Блискавка вражає високі дуби та тополі, які ростуть на відкритій місцевості, нерідко потрапляє в сосну, рідше в акацію, липу. Практично не влучає в ліщину та клен. Вірогідність потрапляння блискавки в конкретне дерево прямо пропорційна його висоті. Але ховатися під будь-яким деревом від грози небезпечно!

3.     Не можна сідати чи лягати на землю, краще присісти схиливши голову в суху яму, траншею чи інше заглиблення, під ноги добре постелити ізоляцію (пакет складений у кілька шарів, у гіршому випадку – рюкзак чи навіть хмиз.

4.     Під час грози обов’язково слід негайно вимкнути й поставити якомога далі від себе мобільний телефон та інші електронні прилади.

5.     Не можна йти тримаючи на плечах лопату, сапу, косу чи інші інструменти, також варто зняти металеві прикраси (годинник, обручка, ланцюжок).

6.     Заборонено знаходитись на підвищеннях, поблизу металевих або сітчастих огорож, заземлення.

7.     Під час грози не можна знаходитись біля води та на воді (купатися, ловити рибу тощо), потрібно відійти подалі від берега.

8.     Все що рухається, притягує електричні розряди, тому не біжіть. Ідіть повільно, схилившись якомога нижче, а краще навприсядки.

9.     Якщо ви їхали на велосипеді чи на мотоциклі, припиніть рух і перечекайте грозу на відстані приблизно 30 м від транспортного засобу.

10. І навпаки якщо гроза застала Вас в автомобілі, не покидайте його,                   автомобіль має спеціальний захист від блискавки, потрібно закрити вікна й опустити автомобільну антену. Все ж таки рухатися під час грози на автомобілі не рекомендується.